Slow Life
Chodzi o to, by się zatrzymać / wywiad z Romanem Gutkiem
„Gdy Roman Gutek chce w życiu zwolnić, wymyśla i organizuje nowy festiwal. Tym razem na Podlasiu, w niespełna 5-tysięcznym uzdrowisku Supraśl. Do kulturalnych marek, których jest twórcą: Warszawski Festiwal Filmowy, Gutek Film, kino Muranów, MFFT-Mobile Nowe Horyzonty, kino Nowe Horyzonty, American Film Festival, teraz dołączyło Podlasie SlowFest. 79-dniowy interdyscyplinarny festiwal, który od 1 lipca do 17 września oferuje ponad 440 wydarzeń łączących sztukę, naturę i kulinaria. Wszystkie w klimacie slow."
Slow Life
Towarzysze dzieciństwa. Zabawki z dawnych lat
„Sekretem udanej zabawy jest nie tyle sama zabawka, co wyobraźnia dziecka. Ta ma jednak pod górkę w świecie komputerów, gier, telewizji. Ponadto współczesne dzieci są dosłownie zasypywane stosami przeróżnych gadżetów, którymi nawet nie zdążą się nacieszyć. Dawniej rządziło kilka kultowych wzorów, o jakich pamiętało się przez całe życie. Mówi się, że tamte zabawki posiadały duszę, której często brakuje ich współczesnym odpowiednikom z masowej produkcji. Każda z nich ma swoją własną historię.”
Slow Life
Życie winem płynące
„Ile razy marzyliście, by porzucić rozpędzone życie w mieście i przenieść się na urokliwą prowincję? Zwłaszcza wtedy, gry w Wasze ręce wpadł film „Dobry Rok” z Russelem Crowe, po obejrzeniu którego jesteście gotowi zakładać własną winnicę. Baśniowe krajobrazy, dni spędzone w otoczeniu natury, w rodzinnym gronie i tempie, jakie pozwala na spokojny oddech – tak podpowiada wyobraźnia. Winiarze kuszą zapewnieniami, że w Polsce klimat coraz bardziej sprzyja uprawie winorośli. Postanowiliśmy sprawdzić, ile sielanki i spokoju znajdziemy w codzienności ludzi trudniących się tradycyjnym winiarstwem.”
Slow Life
Dom na wszystkie pory życia
„Architekt Jan Sabiniarz głęboko wierzy, że dom zaprojektowany w zgodzie z naturą i potrzebami człowieka, nigdy się nie opatrzy. Roztaczając nastrój prostoty i cichego piękna, będzie radował mieszkańców i przechodniów przez wszystkie pory roku, przez wszystkie pory życia.”
Slow Life
Jak kwitnący sad w centrum miasta
„Kilka minut od tętniącej życiem gdańskiej Starówki znajdziemy miejsce, do którego każdego dnia przybywają goście z całego świata. Zarówno ci, którzy są tu w celach biznesowych, jak i turyści spragnieni wrażeń z odwiedzin jednego z najpiękniejszych miast Polski. 4-gwiazdkowy hotel Sadova obiecuje pobyt w wyrafinowanym stylu.”
Slow Life
Boże Narodzenie na świecie
„Wydawać by się mogło, że jakie jest Boże Narodzenie, każdy widzi. Wystarczy jednak przenieść się w różne strony świata, nawet nie tak daleko od Polski, by spotkać zupełnie inne zwyczaje. Czy możemy wyobrazić sobie Święta bez Wigilii, opłatka, kolęd? To co wydaje się nam tak naturalne, gdzie indziej wcale takie być nie musi. Jak obchodzi się na świecie to jedno z najważniejszych świąt?”
Slow Life
Warsztat pakowania prezentów
„Czerwień, zieleń, złoto, srebro. Z takimi kolorami kojarzymy prezenty pod choinką. Do tego cała plejada wzorów, jak z pocztówki świątecznej. Wszystko się mieni, połyskuje, przenika jak w kalejdoskopie. Może w tym roku pójdźmy pod prąd i wykonajmy ręcznie paczuszki bliskie naturze, takie jak za dawnych lat? Opakowanie to więcej, niż nam się wydaje.”
Podlaski Manager
Centroom w centrum miasta
„W ścisłym centrum Białegostoku przy ulicy Sienkiewicza 9, w otoczeniu instytucji biznesowych, urzędów, banków, restauracji, znajduje się prawdopodobnie najciekawiej zaaranżowane biuro do pracy w całym mieście. Nie jest to po prostu biuro. Centroom to miejski cowork należący do Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. W designersko zaprojektowanej przestrzeni około stu metrów kwadratowych, jego użytkownicy na co dzień przekonują się, że samo miejsce to nie wszystko – liczy się społeczność i twórczy ferment, jaki każdy z coworkerów wnosi od siebie. To właśnie w biurach coworkingowych na całym świecie często powstają porywające success stories.”
Podlaski Manager
Od pomysłu do biznesu. Start-up!
„Program „Platformy startowe dla nowych pomysłów Hub of Talents” ruszył 1 marca 2016 roku, w efekcie przynosząc plon w postaci ponad 600 zgłoszeń, spośród których specjalne komisje wyłoniły 60 obiecujących projektów. Po odbytej inkubacji, będą one mogły zawalczyć o dofinansowanie w wysokości do 800.000 złotych. To jednak nie koniec żniw, bo przecież każdy z młodych pomysłodawców dopiero będzie wchodził na rynek. Właśnie teraz na naszych oczach rozegra się decydująca rozgrywka, kto z nich okazał się prawdziwym zwycięzcą i poradzi sobie w meandrach swojej branży.”
Podlaski Manager
B2B, czyli mały biznes zachwyca usługą duży biznes
„B2B to najczęściej wybierany przez startupy technologiczne model biznesowy. Nie jest to prosty model współpracy, bo wielkie firmy często nie ufają małym graczom, uważając je za nieprofesjonalne i nieprzewidywalne, a przez to niebezpieczne i ryzykowne. Na pewno w części przypadków tak właśnie jest. Na szczęście są przykłady – w dodatku z naszego rodzimego podwórka, będące obrazem dobrych praktyk. Warto być na bieżąco ze startupami – bo właśnie one mogą pomóc wejść korporacji na wyższy poziom rozwoju. „
Podlaski Manager
Zostań mentorem start-upu
„Dofinansowanie w wysokości 7 297 119, 80 zł projektu Hub of Talents (HoT) uruchomiło machinę kształtowania ekosystemu startupowego w makroregionie Polski północno-wschodniej. Platforma startowa dla nowych pomysłów to efekt współpracy sześciu technoparków, których liderem jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Rozmach projektu i prestiżowy krąg osobistości biorących w nim czynny udział, pozwala na śmiałe marzenia o sukcesie przedsięwzięcia.”